Állásfoglalás


Állásfoglalás a járóbeteg- és az egynapos ellátásokról

A Magyar Kórházszövetség és a Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség szükségesnek tartja közös állásfoglalás megjelentetését a járóbeteg- és az egynapos ellátások kiemelt jelentőségének hangsúlyozására. Az egészségügy szerkezetének átalakítása folyamatos munka, amely ismét lendületet kap az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága tervei szerint. Ez adja az okot, hogy megfogalmazzuk véleményünket a kérdésben leginkább illetékes szakmai szervezetekként.

  1. Mindkét szervezet egyetért abban, hogy a jelenlegi források nem elegendők az egészségügy eredményes működésének fenntartásához. Hangsúlyozzuk, hogy a közfinanszírozott egészségügy működése fenntarthatatlan a jelenlegi ~4%-os GDP-arányos közfinanszírozásból. Az elmúlt 6 évben a finanszírozás alapját képező alapdíjak változatlanok maradtak. Olyan nyomás alatt van az ellátórendszer finanszírozási, intézményi-szervezeti, menedzsment és humán-erőforrás oldalról, amely mindenképpen a finanszírozás javítását és sürgős beavatkozást igényel.
  2. A járóbeteg- és az egynapos szakellátások nem jelennek meg optimális hangsúllyal a hazai egészségügyi szolgáltatások között. Ezért célszerűnek látjuk a járóbeteg- és az egynapos ellátási formák preferálását az ellátások eredményességének és hatékonyságának javítása, valamint a betegelégedettség növelése érdekében is. A járóbeteg-szakellátás egyre szélesebb szakmai spektrumot tud hatékonyan és gazdaságosan lefedni az egészségügyi ellátás területén az elmúlt évek, évtizedek orvostechnikai fejlődése miatt. Véleményünk szerint ezt a világtendenciát a magyar egészségügynek is követnie kell.
  3. A jelenlegi finanszírozási rendszer több betegség esetén a fekvőbeteg ellátást részesíti előnyben. Ezt a helyzetet szükséges megváltoztatni a finanszírozási ösztönzők módosításával. Javasoljuk, hogy az egészségügyi rendszer minél takarékosabb működtetése érdekében a járó-fekvő ellátásban egyaránt elvégezhető beavatkozásokat (a szövődményes esetek kivételével) minél nagyobb számban lehessen végezni csak járóbeteg-szakellátásban. Ennek kialakításakor azonban figyelembe kell venni a magyar lakosság jelentős részének súlyos szociális helyzetét. Szükséges az egynapos sebészet, a kúraszerű ellátások olyan finanszírozása, amely ösztönzi ezen ellátási formák nyújtását minél nagyobb számban a járóbeteg-szakellátásban. Véleményünk szerint az egynapos- és a járóbeteg-szakellátás TVK bővítése jelentős megtakarítást jelentene az ellátó rendszer más területein.
  4. Jelenleg az alapellátás, a járóbeteg-ellátás és fekvőbeteg-ellátás közötti koordináció nincs rendszerszerűen biztosítva. Olyan együttműködési mechanizmusokat szükséges a rendszerbe építeni, amelyek könnyítik a betegek mozgását a különböző ellátási formák között, és a rendszert hatékonyabbá teszik. Kiemelendő az emberi erőforrás és az infrastruktúra optimális kihasználásának biztosítása.
  5. A kórházakban sokszor háttérbe szorul a járóbeteg-ellátás a fekvőbeteg ellátásokra fordított fokozott figyelem miatt. Menedzsment-eszközökkel, lehetőleg önálló járóbeteg-igazgatási és -gazdasági egység létrehozásával is szükséges a járóbeteg-ellátások kiemelt szerepének biztosítása.
  6. A fekvő- és járóbeteg-ellátásokban is dolgozó szakemberek munkarendjének kialakításakor a fenntartóknak és az ágazati irányító szervezeteknek a helyi szolgáltatói érdekeken túl hangsúlyt kell fektetniük a koordinált rendszerszintű szempontokra is (ügyeleti ellátási kötelezettség, munkaidők betartása, arányos bérszintek, stb.).
  7. A járó- és fekvőbeteg-ellátás határterületeként megjelenő egynapos ellátásokat serkenteni kell irányítási, finanszírozási és strukturális eszközökkel is. E területen nemzetközi összehasonlítások alapján is jelentős tartalékaink vannak jelenleg, amelyek kiaknázásával növekedhetne a hazai betegellátás eredményessége, hatékonysága és az azzal kapcsolatos elégedettségi szint is. A betegbiztonságnak kiemelt szempontként kell érvényesülnie a fejlesztés során.

A változtatások kimunkálásában szövetségeink munkatársai készséggel állnak rendelkezésre.

 

Budapest, 2014. december 3.

 

 

                                                              Dr. Lehoczky Péter                                                                 Dr. Velkey György

                                                                           elnök                                                                                     elnök

                                                                  Medicina 2000                                                              Magyar Kórházszövetség

                                         Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség

    Bejelentkezés
    Hírek
    Sajtóközlemény - 2023.05.24.
    2023-05-26

    Sajtóközlemény - 2023. laborelőjegyzésekről
    2023-05-08

    Sajtóközlemény - 2023.03.02.
    2023-03-07

    Sajtóközlemény - 2022.05.10.
    2022-08-15

    Sajtóközlemény 2020.08.12
    2020-09-09
     
    © 2012 Minden jog fenntartva Medicina 2000